Pod takim hasłem siódmoklasiści Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy 12 kwietnia 2022 r. wyruszyli na wycieczkę autokarową do pobliskiej Tokarni.
Na miejscu wzięli udział w warsztatach tematycznych:
Kraszanki, pisanki, cukrowe baranki – Wielkanoc w kulturze ludowej
Grupa zgłębiła temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi w Polsce. Uczestnicy dowiedzieli się jakie były tradycyjne barwniki, skąd je pozyskiwano oraz jakie techniki stosowano, by ozdobić jaja wielkanocne. Natomiast w części praktycznej sami ozdabiali jaja techniką „pisania” woskiem.
Z kolei druga grupa udała się na zajęcia o tematyce:
Częste mycie skraca życie, czyli higiena i kosmetyka na dawnej wsi
Zajęcia te miały ma na celu zobrazować obyczajowość dworską i chłopską w zakresie higieny osobistej, higieny przestrzeni życiowej oraz kosmetyki. Młodzież poznała odpowiedź na wiele pytań. Jak często się myto i dlaczego? Jak wyglądał obyczaj związany z praniem? Jakich kosmetyków używano 100 lat temu i jak je pozyskiwano? . W części warsztatowej uczestnicy nauczyli się wykonywać kremy.
Kolejnym punktem wycieczki o historii i tradycji było zwiedzanie z przewodnikiem Parku Etnograficznego . Młodzież miała możliwość zwiedzenia wielu zabytków i wysłuchania ciekawych informacji o: ginących zawodach ,życiu codziennym i odświętnym mieszkańców wsi i małych miasteczek . Zwiedziła także ciekawą kolekcję wizerunków świętych Kościoła Rzymskokatolickiego, poznała tradycje związane z wiejską religijnością .
Ostatnim punktem wycieczki było ognisko integracyjne klas 7 z nowymi uczniami z Ukrainy. Pomysł ten okazał się bardzo dobry, a dzięki ładnej pogodzie młodzież mogła odpocząć „przy kiełbasce i na słoneczku”
Wychowawcy klas siódmych.
Oceń wpis!
Kliknij na gwiazdki aby ocenić
Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba ocen: 13
Jeszcze nikt nie ocenił