„Uwolniona książka”

Pragniemy przypomnieć, że wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w naszej bibliotece ponownie uruchomiona została „Uwolniona książka”. W związku z tym, że nasza akcja zaczęła zdobywać coraz więcej zwolenników i coraz więcej uczniów chętnie korzysta ze znajdujących się tam zbiorów, w bibliotece został przeprowadzony remont, gdzie utworzono kącik czytelniczy, w którym można odpocząć czytając swoją ulubioną książkę.

Drodzy Czytelnicy!

Dla przypomnienia:

Akcja w postaci ruchomej książki ma na celu popularyzowanie i podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Pragniemy, aby książki „wysłane w podróż” zachęcały do częstego czytania i poszerzały grono przyjaciół książki.

Akcja adresowana jest do wszystkich miłośników czytania, którzy chcą dzielić się swoją pasją z innymi, jak również do tych, którzy tej pasji jeszcze u siebie nie odkryli.

Na półce bookcrossingowej pojawia się coraz więcej książek, które czekają na czytelników.

Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg.

„Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami na półkach, stają się ogólnodostępne. A więc – żyją, bo nas uczą, bawią, zaskakują.”

Zasady akcji!
  • Do szkolnej biblioteki należy przynieść książki, które są już przeczytane. W bibliotece na książki czeka półka, na którą należy je odłożyć, tak aby mogli z niej korzystać inni. O fakcie zostawienia książki należy poinformować inne osoby i zachęcać do przeczytania jej.
  • Z książek można korzystać zarówno w szkole jak i poza nią, bez konieczności zgłaszania tego faktu bibliotekarzowi.

Uwaga! Bibliotekarzowi należy zgłosić przyniesienie książek do biblioteki, w celu odbycia przez nie kwarantanny zanim trafią na półkę.

Pamiętajmy jednak, że książka jest naszym przyjacielem i należy traktować ją z szacunkiem. Miejmy również na uwadze to, że z książek będą korzystać też inne osoby. Dbajmy więc o nie i dzielmy się nimi, a fakt, że książki nie są rejestrowane potraktujmy jako ułatwienie dostępu do książek oraz zaoszczędzony czas.

Zapraszamy wszystkich czytelników do biblioteki szkolnej i korzystania z „Uwolnionej książki”, a przytulny i kolorowy kącik czytelniczy sprawi, że każdy z was poczuje się tutaj jak w domu.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej