Wieczornica 2016

4 stycznia 2016 r., ostatni czwartek karnawału był wyjątkowy w Zespole Szkół w Bilczy. To właśnie tu można było podziwiać siódmą już w historii szkoły wieczornicę, która tradycyjnie rozbrzmiała poezją i piosenką. Tym razem uczniowie szkoły, absolwenci, nauczyciele, rodzice, a nawet dziadkowie podjęli się próby zabrania gości w wędrówkę przez pokolenia. Wieczornica odbyła się pod hasłem „Każde pokolenie ma własny czas…”.

Temat przewodni tegorocznej wieczornicy stanowiła wędrówka przez pokolenia. Scenariusz inscenizacji pt. “Każde pokolenie ma własny czas…” napisała Anna Krzemińska, a opracowanie muzyczne i sceniczne przygotowała Anna Ślusarz.

We właściwy nastrój wprowadzały uczestników dekoracje i zapach faworków i pączków, a przemieszczanie się przez historię podkreślały stroje występujących i ekspresja z jaką wykonywane były utwory. Wspominano czasy począwszy od lat 50., aż do współczesnych.

Siódma już wieczornica w Bilczy okazała się niezwykle owocną próbą integracji uczniów, absolwentów, nauczycieli oraz mieszkańców, którzy w tym roku stawili się bardzo licznie wraz ze swoimi pociechami.

Elżbieta Brewińska

Pokoleniowa sztafeta na wieczornicy w Bilczy

Późnym czwartkowym popołudniem hala sportowa w Bilczy wypełniła się publicznością. Na kolejną wieczornicę, w tym roku pod hasłem „Każde pokolenie ma własny czas”, przybyli-nomen omen- przedstawiciele różnych grup wiekowych; od kilkulatków po szacownych seniorów.

Program przygotowany przez nauczycieli Zespołu Szkół w Bilczy prezentował przemiany, jakie zaszły w otaczającym nas świecie w ciągu ostatniego półwiecza. Piosenki i wiersze minionych czasów zaprezentowali nauczyciele, rodzice i absolwenci, a wszystko to działo się wśród dekoracji przygotowanych przez Panie Annę Ślusarz i Hannę Kutę.

Czasy młodości, obyczaje, panującą modę wspominali w krótkich wywiadach Pani Cecylia Skowron, Wójt Gminy Morawica-Pan Marian Buras, Pani Marzena Pucińska, Pani Aleksandra Osman oraz absolwent Gimnazjum w Bilczy-Mikołaj Matynia.

Wieczornice bilczańskie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców i integrują tutejszą społeczność. Każdego roku wzrasta nie tylko ilość oglądających, ale także tych, którzy pragną zaprezentować na scenie swój talent. Tak jak Maciej Piwek, świetnie grający na gitarze albo Bartłomiej Morąg, który stworzył na ekranie pomysłową prezentację, ilustrującą świat ostatnich dziesięcioleci.

Autorki scenariusza i opracowania muzycznego -Anna Krzemińska i Anna Ślusarz- mają pomysły na przyszłość i wiele uznania dla artystów, bo przecież wystąpienia publiczne wymagają wielkiej odwagi i umiejętności przezwyciężania stresu.