WYCIECZKA KLAS III DO WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W KIELCACH

28.03.2018r. uczniowie klas gimnazjalnych – IIIA i IIIC uczestniczyli w wycieczce do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza oraz Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego w Kielcach.

28.03.2018r. uczniowie klas gimnazjalnych – IIIA i IIIC uczestniczyli w wycieczce do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. W. Gombrowicza oraz Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego w Kielcach.

WBP w Kielcach w Regionie Świętokrzyskim jest największą biblioteką publiczną, która od ponad wieku służy społeczeństwu. Powstanie pierwszej biblioteki publicznej w Kielcach sięga początku XX w., kiedy 12 lipca 1909 r. z inicjatywy Towarzystwa Biblioteki Publicznej oficjalnie otwarto wypożyczalnię i czytelnię pism. Do dyspozycji czytelników oddano wówczas ok. 2000 tomów. Od 25 października 2007 r. Biblioteka znajduje się w nowej siedzibie przy ul. ks. Piotra Ściegiennego.

Najpierw młodzież obejrzała film o powstaniu pierwszej biblioteki publicznej w Kielcach, jej kilkukrotnej zmianie lokalizacji, aż po obecną przy ul. Ściegiennego 13. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia informatorium, posiadającego bogaty księgozbiór podręczny i dobrze zorganizowany warsztat informacyjny, wypożyczalni ogólnej, która udostępnia ok. 250 – tysięczny zbiór książek, wydanych po 1950 r. oraz ponad 4000 tytułów ,,książki mówionej”, mediateki z księgozbiorem podręcznym, zbiorem gier planszowych oraz multimediów. Gimnazjaliści obejrzeli także czytelnię oraz dział zbiorów zabytkowych i regionalnych, który dysponuje bogatym zasobem woluminów, grafiki, książek, czasopism, mikrofilmów, dokumentów elektronicznych czy druków ulotnych.

Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Muzeum Lat Szkolnych S. Żeromskiego, które mieści się w części budynku szkoły – Męskiego Gimnazjum Rządowego, do którego w latach 1874 – 1886 uczęszczał Stefan Żeromski Gimnazjaliści podczas lekcji muzealnej poznali dokładniej sylwetkę przyszłego pisarza, zwłaszcza jego dzieciństwo i lata młodzieńcze oraz realia XIX-wiecznej szkoły. Mogli też zobaczyć pamiątki, które zachowały się po rodzicach Żeromskiego – srebrny zegarek z podstawką i brzytwę angielską będące własnością ojca czy broszkę – jedyną zachowaną do czasów współczesnych rzecz materialną, należąca do pani Żeromskiej. Wędrówkę rodziców przyszłego pisarza po Kielecczyźnie można prześledzić, patrząc na liczne fotografie, ukazujące miejsca związane z rodziną Żeromskich: Strawczyn, Ciekoty, Leszczyny oraz dokumenty: kopię metryki urodzenia Stefana Żeromskiego czy akt zgonu matki. Uczniowie zobaczyli także ówczesne szkolne sprzęty: drewniane szkolne ławki z otworami na kałamarze w pulpitach, katedrę nauczyciela, liczydła, kopię munduru uczniowskiego, drewniane tornistry i piórniki.

Tę edukacyjną wycieczkę niewątpliwie można uznać za udaną. Dzięki wyjazdowi uczniowie poznali możliwości korzystania z księgozbioru w dużej bibliotece oraz wzbogacili wiedzę o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego. Gimnazjaliści w wyśmienitych nastrojach wrócili do szkoły.