Wycieczka klas ósmych do Łodzi

• przez

Ziemia Obiecana, Polski Manchester – tak nazywano Łódź w XIX wieku, kiedy była stolicą polskiego przemysłu włókienniczego. Uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami w ostatnim czasie udały się na wycieczkę do Łodzi aby poznać historię tego fascynującego miasta.

Rozpoczęliśmy ją od zwiedzenia kompleksu budynków Manufaktura, jest ona najważniejszym punktem na turystycznej mapie Łodzi. Spacerując między budynkami z czerwonej cegły zapoznaliśmy się z historią tego wyjątkowego miejsca. W jednym ze zrewitalizowanych budynków pofabrycznych – dawnej drukarni materiałów – udaliśmy się do Muzeum Fabryki. Poznaliśmy tu dzieje przemysłowej fortuny Poznańskich, rozwój zakładów, technikę produkcji tkanin bawełnianych i codzienną pracę dawnych robotników. Zobaczyliśmy także jak pracują zabytkowe krosna, a także prześledziliśmy długą drogę bawełny z plantacji, poprzez fabrykę, do sklepu z tkaninami.

Spacerując z naszym przewodnikiem najdłuższym deptakiem Europy ul. Piotrkowską poznaliśmy historię miasta. Zobaczyliśmy pomniki zasłużonych Łodzian, w tym m.in.: Fotel Jaracza, Kuferek Reymonta, Ławeczka Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Pomnik Trzech Fabrykantów, Łódzką Aleję Gwiazd z nazwiskami najznakomitszych postaci polskiej kinematografii, kamienice i pałace, kuczki żydowskie, podwórka artystyczne oraz murale.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1. Centrum znajduje się w zespole budynków dawnej Elektrowni Łódzkiej. Mieliśmy możliwość zobaczyliśmy wiele stałych wystaw i ekspozycji interaktywnych. Pierwsza z proponowanych ścieżek dydaktycznych „Przetwarzanie energii” bazuje na historycznej infrastrukturze obiektu i poświęcona jest problematyce wytwarzania energii elektrycznej. Dwa pozostałe ścieżki, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i „Mikroświat–makroświat”, przedstawiają wybrane pojęcia, prawa i zjawiska fizyczne i chemiczne.

Centrum Nauki i Techniki EC1 jest miejscem mądrego spędzania czasu. Kultura sąsiaduje tu z wiedzą i nauką tak, jak historia przeplata się z nowoczesnością.

Mamy nadzieję, że uczniowie zapiszą w pamięci ten wyjazd i będą go miło wspominać!

Wychowawcy klas ósmych

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba ocen: 7