Zielona szkoła na Piastowskim Szlaku

W dniach 14 – 18.05.2018 r. odbyła się zielona szkoła „Szlakiem Piastowskim” po Wielkopolsce. Główna trasa wiodła przez Strzelno, Kruszwicę, Żnin, Wenecję, Gniezno, Biskupin, Poznań. Miejscem noclegowym był trzygwiazdkowy hotel Alexandra w Pobiedziskach.

W zorganizowanym wyjeździe uczestniczyli uczniowie z klas Va, Vb, VIa i VIb. Opiekunami byli nauczyciele: Wiesław Bąk – wych. kl. Va, Beata Pietrzczyk – wych. kl. Vb oraz Anna Muszyńska – wych. kl. VIa i Anna Ślusarz – wych. Kl.VIb. Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z miejscami narodzin państwa polskiego i chrześcijaństwa na ziemiach polskich oraz poznanie najstarszych zabytków sztuki romańskiej.

Zwiedzanie zaczęliśmy w Strzelnie od Wzgórza Św. Wojciecha i kolegiaty Św. Prokopa, a następnie przejechaliśmy do Kruszwicy, gdzie obejrzeliśmy Kolegiatę św. Piotra i Pawła z 1120–1140 w stylu romańskim oraz ruiny późnogotyckiego zamku z pozostałą Mysią Wieżą, siedzibę legendarnego króla Popiela z basztą o wysokości 32 m, z której rozpościera się widok na miasto i Jezioro Gopło, po którym wcześniej odbyliśmy rejs statkiem.

Drugiego dnia zwiedzanie kontynuowaliśmy w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Cudowną atrakcją okazał się przejazd stąd kolejką wąskotorową do Wenecji i zwiedzanie ruin zamku „ Diabła Weneckiego”- Mikołaja Nałęcza z Chomiąży oraz Muzeum Kolejek Wąskotorowych. Kolejnym punktem programu był przyjazd do Biskupina i zwiedzanie najstarszego prasłowiańskiego grodu. Dzieci mogły tam zobaczyć rekonstrukcję grodu biskupińskiego z około 740 roku p.n.e. Były to m. in. fragmenty wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych. Uczniowie dowiedzieli się również, jak wyglądało życie w chacie biskupińskiej, czym zajmował się mincerz i jak powstawały denary Bolesława Chrobrego. Po powrocie do hotelu był grill z pieczeniem kiełbasek.

Trzeciego dnia – dzieci zwiedziły Ostrów Tumski i Stary Rynek w Poznaniu. Punktualnie o dwunastej mieliśmy okazję podziwiać wizytówkę Poznania – koziołki na wieży Ratusza. Następnie Pani Przewodnik oprowadziła nas po mieście, prezentując jego uroki. Opowiadała nam o kamieniczkach z 1535 roku – mieszczących się przy Rynku, poznańskim Kościele Farnym pw. Św. Stanisława Biskupa, który mieliśmy możliwość zwiedzić od środka. Zachwycił nas licznymi malowidłami na ścianach, w ołtarzach i na sklepieniach, bogactwem ozdób i rzeźb. W poznańskiej Katedrze uczniowie widzieli Złotą Kaplicę – pomnik nagrobny pierwszych władców polskich: Mieszka I i jego syna Bolesława Chrobrego. Następnie odbyliśmy spacer po ulicach miasta. Inną miłą niespodzianką na koniec dnia, która czekała na uczniów w hotelu, była dyskoteka.

Czwartego dnia – wyruszyliśmy do Gniezna. Tam zatrzymaliśmy się w Muzeum Pierwszych Piastów, aby obejrzeć filmy 3D prezentujące założenie i kulturę naszego państwa. Kolejnym punktem programu była przeprawa promem przez Jezioro Lednickie i zwiedzanie grodu na Ostrowie Lednickim , miejsca prawdopodobnego chrztu Mieszka I i jego pierwszej siedziby. Po powrocie do Gniezna uczestnicy zielonej szkoły udali się do Katedry położonej na Wzgórzu Lecha, gdzie mogli zobaczyć m. in. sarkofag św. Wojciecha i słynne drzwi gnieźnieńskie ilustrujące jego życie i męczeńską śmierć. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści przewodnika. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii. Po obejrzeniu i zwiedzeniu Katedry uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie przed pomnikiem Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Następnie wszyscy przeszli na Starówkę, podziwiając piękne, piętrowe budynki mieszkalne z niezwykłymi ozdobnymi fryzami przedstawiającymi motywy floralne oraz antyczne.

W ostatnim dniu wycieczki byliśmy w Łęczycy, gdzie zwiedziliśmy zamek i Muzeum Diabła. Ciekawym przeżyciem był też przejazd do miejscowości Piątek, gdzie jest usytuowany geometryczny środek Polski.

Tegoroczną zieloną szkołę z pewnością zapamiętamy na długi czas. Stała się ona dla uczniów bardzo atrakcyjnym źródłem wiedzy o bardzo ważnych dla naszej narodowej tożsamości wydarzeniach historycznych, dostarczyła wielu wrażeń i pogłębiła integrację zespołu. Pozwoliła nam zatem wiele przeżyć, zobaczyć, ale przede wszystkim – mile spędzić czas. Do Bilczy wróciliśmy bogatsi o niepowtarzalne wrażenia i nową wiedzę, która z pewnością będzie procentowała przez wiele lat.