14 marca 2018 r. – Dzień Matematyki w Szkole w Bilczy

12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki. W naszej szkole obchodziliśmy go 14 marca, w Święto liczby π, którego hasłem przewodnim była „Matematyka od kuchni”. Dzień ten został zorganizowany w tym roku po raz pierwszy przez nauczycieli matematyki.

Uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali dla młodszych kolegów, działającą na długich przerwach, „Alejkę łamigłówek”, która cieszyła się dużą popularnością. Najmłodsi, ale także i starsi uczniowie, mogli tam spróbować swoich sił w grach oraz zagadkach logicznych.

Dla gimnazjalistów został zorganizowany konkurs polegający na zapamiętaniu jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Wygrał uczeń klasy II a Slavcho Asenov, który podał bezbłędnie 68 cyfr po przecinku liczby π. Drugie miejsce zajął Paweł Kotowski z klasy III a z wynikiem 52 cyfry, a na trzecim miejscu uplasował się Wiktor Woźniak z II c – 46 cyfr.

Czteroosobowe reprezentacje klas piątych i szóstych walczyły o tytuł „Mistrza Matematyki” w Turnieju Matematycznym. Każda z drużyn miała do rozwiązania cztery zadania związane z zastosowaniem matematyki w kuchni, rebusy matematyczne oraz nonogram. Po zaciekłej rywalizacji i podliczeniu punktów wyniki były następujące:

I miejsce – klasa V c w składzie: Bartosz Ochwanowski, Natalia Stojanowska, Tomasz Tokarzewski, Oliver Stokowiec
II miejsce – klasa V b w składzie: Filip Gorzelańczyk, Martyna Zaborowska, Ernest Iwan, Mateusz Pióro
III miejsce – klasa VI b w składzie: Adam Sander, Natalia Koźbiał, Julia Sieroń, Jan Czajkowski
IV miejsce – klasa VI a w składzie: Kacper Grzybczak, Karolina Sośniak, Zuzanna Lachowska, Aleksander Kordos
V miejsce – klasa V a w składzie: Piotr Kargul, Agata Nartowska, Maciej Lelas, Aleksandra Hajduk

Uczniowie wszystkich klas czwartych musieli zmierzyć się z „Matematycznym Dyktandem”. Dwóm uczennicom z klasy IV b – Uli Skowrońskiej i Natalii Machulskiej, udało się je napisać bezbłędnie. Natomiast siedem osób popełniło tylko jeden błąd. Były to: z klasy IV a Bartosz Hablasek i Sebastian Kowalski, z klasy IV b Mikołaj Czaiński, Oskar Dobek, Szymon Boczkowski oraz z klasy IV c Julia Marcian i Emilia Nartowska.

Dla wszystkich uczniów zorganizowano „Turniej Sudoku”. Na długiej przerwie grupa kilkudziesięciu osób rozwiązywała łamigłówkę sudoku, która niejednemu sprawiła niemałą trudność. I miejsce zajęła Natalia Łapa z klasy III c gimnazjum, II miejsce przypadło Natalii Kania z klasy III b gimnazjum, a na III miejscu uplasował się Filip Szmal z klasy VII c.

Wszyscy zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki związane z matematyką.

Wszystkim zwycięzcom szczerze gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów związanych z matematyką.