Comenius 6-10 października 2014

W dniach od 6 do 10 października 2014 roku Zespół Szkół w Bilczy został zaszczycony wizytą reprezentantów szkół z sześciu państw współpracujących z naszymi szkołami w ramach programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Projekty partnerskie są realizowane z funduszy Unii Europejskiej i polegają na współpracy dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

W poniedziałek delegacje z Hiszpanii i Turcji zwiedziły sale lekcyjne w szkole podstawowej i gimnazjum podziwiając tablice interaktywne oraz estetyczny wygląd klas. Z radością odwiedzili naszą bilczańską jednostkę OSP. Mogli obejrzeć z bliska wiele specjalistycznego sprzętu, przymierzyć profesjonalny, strażacki hełm, jak również zwiedzić remizę. Tego dnia czekała ich kolejna atrakcja – wizyta w Muzeum Garncarstwa w Chałupkach, gdzie z ogromnym zaangażowaniem lepili własne gliniane naczynia pod fachowym okiem mistrzyni – pani Elżbiety Klimczak. Wieczorem, podczas wspólnej kolacji w „Ustroniu Leśnym”, dotarły do nas delegacje z Francji, Estonii i Włoch.

7 października upłynął pod hasłem: „Poznajcie naszą gminę oraz miasto Kielce”. Nauczyciele z pięciu krajów odwiedzili Urząd Gminy, Samorządowe Centrum Kultury i biblioteką gminną oraz Samorządowe Przedszkole w Morawicy. Uczniowie w tym czasie korzystali z uroków basenu „Koral”. Po serdecznym przyjęciu w Morawicy wróciliśmy do szkoły, gdzie oficjalnie powitaliśmy naszych dostojnych gości. Zaskoczyliśmy ich oryginalnym wprowadzeniem z flagami do hali oraz zaśpiewanymi przez zuchy piosenkami. Równie duże wrażenie wywarł układ choreograficzny przygotowany przez zespół Takt pod kierunkiem pani Małgorzaty Molendy. Około godziny 11.00 delegacje udały się do Kielc, gdzie uczniowie naszego gimnazjum prezentowali najciekawsze zakątki miasta, wykazując się swoimi umiejętnościami językowymi. Zobaczyli wiele: Rynek, Katedrę, pomnik Henryka Sienkiewicza, KCK, Kadzielnię. Po południu zwiedzili również Centrum Geologiczne w rezerwacie Wietrznia. Ta wizyta sprawiła gościom wiele radości – zwłaszcza warsztaty, podczas których każdy miał okazję wyszlifować własny kamień. Późnym popołudniem dotarła do nas ostatnia delegacja nauczycieli i uczniów ze Słowacji. Wieczorem na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji: tradycyjna polska kolacja, która rozpoczęła się polonezem. W pierwszej parze zatańczył pan wójt Marian Buras wraz z panią dyrektor Zespołu Szkół – Urszulą Wróblewską. Podczas kolacji nasi goście spróbowali żurku, pierogów, bigosu, kapuśniaczków, sałatek i oczywiście wyrobów z „wiejskiego stołu”. Po kolacji niespodzianka!! Nauczyciele z naszej szkoły przedstawili bajkę pt. „Jaś i Małgosia” wg scenariusza pani Magdaleny Ramiączek. Goście przyjęli występ z wielkim entuzjazmem a nauczycielka z Turcji – Semra, stwierdziła, że pomysł przemówienia międzynarodowym językiem bajki był doskonały. Nie przeszkadzał nawet fakt, że przedstawienie odbyło się w języku polskim. Bohaterów bajek przecież każdy zna, nie trzeba tłumacza.

8 października to wyprawa do Krakowa, gdzie nasi goście zobaczyli Rynek, Sukiennice, kościół Mariacki oraz Wawel z słynnym Smokiem. Niezmiernie podobały im się opowieści dotyczące zarówno historii jak i legend związanych z miastem Kraka. Nasza dawna stolica wywarła na nich niezapomniane wrażenie.

Następnego dnia uczestnicy programu Comenius wzięli udział w serii zajęć sportowych: grali w siatkówkę, tenisa, bilard, ścigali się w rzędach. A wszystko po to, by mogli poznać możliwości sportowe naszej szkoły. Po południu odbyła się ciekawa wyprawa na Święty Krzyż. Uczniowie i nauczyciele z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli gołoborze, zwiedzili klasztor a w nim Muzeum Misjonarzy Oblatów, uczestniczyli w błogosławieństwie Drzewem Krzyża, podziwiali również panoramę Gór Świętokrzyskich ze szczytu świeżo odbudowanej wieży kościelnej. Po zejściu Drogą Królewską do Nowej Słupi zakończyliśmy dzień pyszną kolacją w restauracji „U Mnicha”.

10 października był ostatnim dniem projektu. Już z samego rana, około godziny dziewiątej pożegnały nas dwie delegacje – z Turcji i Włoch. Pomimo pośpiechu związanego z wyjazdami udało się jeszcze tego ranka pokazać gościom Izbę Regionalną i opowiedzieć o dawnych czasach w naszej miejscowości. Następnie wszyscy uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Nauczyciela. Młodzież szkolna śpiewała po polsku i angielsku, tak wspaniale, że porwali do tańca nie tylko naszych uczniów, ale również gości! Po apelu opuścili nas Francuzi i Słowacy. Delegacja z Estonii wyjechała w sobotę, a piątkowe popołudnie upłynęło im na czasie wolnym, podczas którego udali się na zakupy.