Tydzień kultury języka w gimnazjum

W ramach Tygodnia Kultury Języka od 13 do 17 marca podjęliśmy w naszej szkole następujące działania propagujące piękno mowy ojczystej.

W ramach Tygodnia Kultury Języka  od 13 do 17 marca podjęliśmy w naszej szkole następujące działania propagujące piękno mowy ojczystej:

1. 15 marca – Szkolny Konkurs Recytatorski  ,,Z poezją Bolesława Leśmiana za pan brat”. W konkursie wzięło udział 20 gimnazjalistów. Uczestników zmagań oceniała komisja  w składzie:  zaproszony gość  – p. Małgorzata Oracz  – aktorka z Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach, p. Ewa Jaros oraz p. Elżbieta Maciejewska.  Podsumowując recytatorskie zmagania gimnazjalistów, p.  M. Oracz wyraziła swoje ogromne uznanie dla  wysokiego poziomu interpretacji głosowej wyjątkowej, ale i niełatwej do deklamacji, poezji Leśmiana. Najlepsi  z uczniów otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczyła p. dyrektor – Urszula Wróblewska.

Po emocjonującej rywalizacji na uczniów, którzy wzięli udział w konkursie  i młodzież należącą do Koła Teatralnego, czekała niespodzianka – warsztaty teatralne, które  poprowadziła  p. Małgorzata Oracz.

2. 16 marca  – Szkolny Konkurs Ortograficzny pozwalający wyłonić Szkolnego Mistrza Ortografii. Uczestniczyli w nim klasowi mistrzowie ortografii i uczniowie, którzy w rozgrywkach  klasowych zajęli II miejsce.

3. Międzyklasowy  konkurs na najładniejszy plakat propagujący czytelnictwo ,,Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją . Wszystkie  klasy gimnazjalne wzięły udział w konkursie, prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Następnie  komisja w składzie: p. Marzena Pucińska, p. Anna Ślusarz oraz p. Magdalena Zapała oceniła plakaty i wyłoniła zwycięzców.

4. Podsumowanie działań podjętych w Tygodniu Kultury Języka  nastąpiło 20 marca 2017r. Podczas szkolnego apelu p. dyrektor Urszula Wróblewska wręczyła pamiątkowe dyplomy  oraz nagrody zwycięzcom w poszczególnych konkursach.

A TAK PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ  WYNIKI :

1.Klasowi mistrzowie ortografii

• Klasa IA – Wiktoria Nogalska
  • Klasa IB – Karolina Sabat
  • Klasa IC – Sandra Cieśla
  • Klasa IIA – Mateusz Pietrzyk
  • Klasa IIB – Katarzyna Kubicka
  • Klasa IIC – Wiktor Dziedzic
  • Klasa IIIA – Natalia Rokicka
  • Klasa IIIB – Daria Pięta
  • Klasa IIIC – Małgorzata Wrona

SZKOLNY MISTRZ ORTOGRAFII – MAJA CUDZIK

• II MIEJSCE – Katarzyna Kowalik i Natalia Rokicka
  • III MIEJSCE –  – Katarzyna Kubicka i Maksymilian Dróżdż
  • WYRÓŻNIENIA – Kamila Rutkowska, Mateusz Pietrzyk, Wiktoria Nogalska, Bartłomiej Janus, Karol Dróżdż

2. Konkurs na najładniejszy plakat

• I miejsce – klasa II C
  • II miejsce – klasa III C
  • III miejsce – klasa III B i I B

3. Konkurs recytatorski

• I miejsce – Martyna Bedla i Natalia Rokicka
  • II miejsce  – Pola Pabis i Sandra Stępień
  • III miejsce  – Julia Gawęcka i Slavko Asenov
  • Wyróżnienia – Klaudia Musiał, Maksymilian Dróżdż, Oliwia Skrzyniarz

Ponadto w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka  14 marca wzięliśmy udział w VII Międzygimnazjalnym Konkursie Polonistycznym w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy.  Drużyna w składzie – Maja Cudzik, Natalia Rokicka, Aleksandra Bieniek oraz  Katarzyna Kubicka – zajęła I miejsce.

17 MARCA PRZEDSTAWICIELKI GIMNAZJUM  – MARTYNA BEDLA, NATALIA ROKICKA, MAŁGORZATA WRONA ORAZ SANDRA STĘPIEŃ UCZESTNICZYŁY W VIII POWIATOWYM KONKURSIE RECYTATORSKIM,,BLIŻEJ BOLESŁAWA LEŚMIANA”, ZORGANIZOWANYM PRZEZ ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH W NOWINACH. MARTYNA BEDLA I NATALIA ROKICKA ZAJĘŁY III MIEJSCE.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Organizacją Tygodnia Kultury Języka zajęła się p. Irena Zawadzka, p. Martyna Kasznia oraz p. Anna Krzemińska.