Dnia Ziemi

Światowy Dzień Ziemi to idealna okazja, żeby zastanowić się nad wpływem, jaki każdy z nas ma na środowisko naturalne. Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami (A World without Plastic Pollution). Inauguracja obchodów Dni Ziemi 2018 rozpoczęła się w pierwszych dniach kwietnia konkursami organizowanymi przez Panią Annę Muszyńską – nauczycielkę przyrody. Cała społeczność szkolna klas 4 – 6 została zaangażowana w działania i obchody. Turniej Ekologiczny polegał na wykonaniu zadań:

1. Konkurs na plakat promujący Dzień Ziemi

Oceniane były: realizacja tematu konkursu, estetyka wykonania pracy, pomysłowość i oryginalność.

2. Konkurs „EKOSKARBONKA”

– czyli drugie życie śmiecia – wiele materiałów nadaje się znakomicie do ponownego użycia, wystarczy tylko odrobina wyobraźni, konkurs polegający na wykonaniu z surowców wtórnych przedmiotów codziennego użytku np. skarbonek, doniczek, ramek na zdjęcia itp.

3. „Fotoaktywni dla planety”

to konkurs dla każdego, kto lubi pstrykać fotki – wystarczy 1 fotografia lub cykl 3 fotografii w formacie minimum 15×21, które będą odpowiedzią na hasło „Ja-segreguję –planeta zyskuje!”

W apelu podsumowującym akcję 25 kwietna mogliśmy obejrzeć przedstawienie pt. “Zielony Kapturek – bajka z ekomorałem” zorganizowane przez Panią Annę Muszyńską wraz z uczniami kl. VI a. Uczniowie pod postaciami leśnych zwierząt przybliżyli życie w lesie, w którym człowiek nie zwraca uwagi na ochronę przyrody. Przedstawienie uświetniły piosenki o tematyce ekologicznej, gra na instrumentach, pokaz żonglowania, tańca i informacje na temat Dnia Ziemi, jego powstania i tradycji.

Przepiękne stroje i scenografia przygotowane przez uczniów z rodzicami wszystkim bardzo się podobały.

Ważnym elementem przedstawienia była segregacja śmieci, które wrzucono do stojących obok szkoły koszy. Wszyscy zrozumieli, że tylko w ten sposób można walczyć o czyste lasy, podwórka, drogi, place zabaw.

Później uczniowie rozmawiali o tym, jak ważne jest uświadomienie sobie, że dbanie o czystość przynosi korzyści ludziom i środowisku naturalnemu.

Na koniec spotkania nastąpiło wręczenie nagród dla wszystkich klas zaangażowanych w rywalizację w Turnieju Ekologicznym.