Święto Patrona w Naszej Szkole

27.01.2017 roku w Zespole Szkół w Bilczy odbyła się bardzo ważna dla całej społeczności szkolnej uroczystość – ŚWIĘTO PATRONA. To corocznie czas wspomnień drogi życiowej księdza Piotra Ściegiennego oraz szczególnego uświadomienia sobie jego wartości.

Ale przyznać mi muszą na ziemi, czy w niebie,
Żem swe ziarna posiewał zawsze czystą ręką,
I nawet w gorzkich chwilach i o twardym chlebie
Przenigdy beznadziejną nie dzwonił piosenką.

Uroczyste obchody rozpoczęły się spotkaniami z wychowawcą, w trakcie których uczniowie analizowali tekst ,,Złotej książeczki” ks. Piotra Ściegiennego i wybierali aktualne przesłanie. Następnie cała społeczność szkolna zebrała się w hali sportowej, aby obejrzeć program artystyczny pt. ,,WSPOMNIENIE O KSIĘDZU PIOTRZE ŚCIEGIENNYM” przygotowany przez uczniów klasy II c i III c gimnazjum. Podniosłą uroczystość zaszczycili goście, wśród których znaleźli się też rodzice.

Na montaż słowno – muzyczny ukazujący sylwetkę ks. Piotra Ściegiennego złożyły się scenki rodzajowe z życia Patrona, fragmenty prozy i poezja. Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, prezentując dokonania ks. Ściegiennego na tle czasów, w których żył. Prezentacja multimedialna i wspaniała scenografia, którą wykonały uczennice: Maja Zielińska, Klaudia Musiał i Marta Domagała, podkreślały piękno literackiego słowa i wprowadzały w klimat epoki Patrona. Niemałą rolę odegrały także kostiumy i rekwizyty wypożyczone z sali regionalnej, którą opiekuje się pani Anna Igniatowska. Popisy aktorskie i recytatorskie wzbudziły zainteresowanie wśród zebranych w hali uczniów, nauczycieli oraz gości.

Na zakończenie uroczystości dyrektor pani Urszula Wróblewska wyraziła swoje ogromne uznanie dla talentu młodych aktorów oraz podziękowała uczniom i opiekunom za piękne, wzruszające chwile ze spotkania z czasami, w których żył i działał ks. Piotr Ściegienny.

Scenariusz programu artystycznego napisały nauczycielki języka polskiego – p. Irena Zawadzka i p. Martyna Kasznia, które również sprawowały opiekę nad gimnazjalistami w trakcie przygotowań do uroczystości.

W tym wyjątkowo uroczystym dniu przedstawiciele uczniów złożyli na cmentarzu wiązankę kwiatów pod obeliskiem poświęconym Patronowi Szkoły.

Dla współczesnych Ksiądz Piotr Ściegienny to wielki Polak, który poświęcił swoje życie walce o równość i wolność ludzi. Niech ideały naszego Patrona pozostaną dla nas drogowskazem na całe życie.