Wiceminister Beata Oczkowicz odwiedziła szkołę w Bilczy

12 października 2015 roku w Szkole Podstawowej w Bilczy gościła Wiceminister Obrony Narodowej, Beata Oczkowicz. Towarzyszyli jej szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, pułkownik Wiesław Święchowicz, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach.

12 października 2015 roku w Szkole Podstawowej w Bilczy gościła Wiceminister Obrony Narodowej, Beata Oczkowicz. Towarzyszyli jej szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, pułkownik Wiesław Święchowicz, szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach, major Mirosław Wąchocki oraz oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach, Dariusz Jamioł. W spotkaniu z niezwykłymi gośćmi wzięli udział uczniowie klasy 4a, 4b i 5a Szkoły Podstawowej wraz ze swoimi nauczycielami i przedstawicielami rodziców. Swoją obecnością, tę niecodzienną wizytę, uświetnił Gospodarz naszej gminy pan Marian Buras. Wizyta rozpoczęła się około godz.8.00. Pani dyrektor Zespołu Szkół w Bilczy– Urszula Wróblewska wraz z panią wicedyrektor – Marzeną Pucińską, serdecznie powitały gości. Następnie pani minister opowiedziała uczniom o uzbrojeniu Wojska Polskiego. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały informacji na temat sprzętu wykorzystywanego przez żołnierzy. Poznały m.in. przeznaczenie i funkcje haubicy „Goździk”, armato-haubicy „Krab”, wyrzutni rakietowej „Langusta”. Wielkie emocje wzbudziła prezentacja samolotów myśliwskich i myśliwsko-bojowych oraz okrętów podwodnych. Uczniowie ze zdumieniem oglądali rozmiary okrętu wsparcia logistycznego „Xawerego Czernickiego”. Kolejnym punktem prezentacji było pokazanie warunków, w jakich żołnierze szkolą swoje umiejętności. Pani minister opowiedziała o Ośrodku Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP w Gdyni, pokazała profesjonalną strzelnicę wojskową, tunel aerodynamiczny, symulator lotów, sale gimnastyczne. Dzięki tak szeroko rozbudowanej bazie treningowej Wojsko Polskie ma dobrze wyszkolonych i odważnych żołnierzy. Pani minister podkreśliła również jak ważna jest nauka języków obcych w funkcjonowaniu współczesnego obywatela w świecie. Potem, pani minister oddała głos panu pułkownikowi, który przedstawił uczniom umundurowanie wojskowe. Dzieciaki dowiedziały się, że inaczej wygląda mundur galowy, mundur wyjściowy, umundurowanie ćwiczebne. Pan pułkownik opowiedział o różnorodności umundurowania w zależności od rodzaju wojska. Najwięcej emocji i wypieków na twarzy dostarczyła prezentacja broni. Uczniowie na moment stali się żołnierzami przymierzając żołnierskie nakrycia głowy, zakładając maski przeciwgazowe, trzymając w dłoniach atrapy broni długiej i krótkiej. Po zakończonej prezentacji uczniowie mogli zadawać pytania dotyczące nurtujących ich zagadnień. Punktem kulminacyjnym spotkania był udział naszych uczniów w konkursie na jak najszybsze ubranie się w mundur wojskowy wraz z dodatkowym wyposażeniem. Najwięcej zabawy i śmiechu było podczas zakładania na czas pełnego umundurowania żołnierskiego. W tej konkurencji zwyciężył uczeń klasy 4a, Michał Gajecki. Za udział w zawodach, uczniowie otrzymali z rąk Pani Minister dyplomy. Była to bardzo ciekawa lekcja, która przybliżyła młodzieży codzienną pracę żołnierzy. Dodatkową atrakcją były przygotowane przez panów oficerów WKU Kielce – filmy, slajdy, broszury i plansze. Oni też rozdawali dzieciom różne upominki( plakaty, breloczki, nalepki). Na pożegnanie Pani minister wręczyła naszej Pani dyrektor i Panu wójtowi upominki, którymi były sportowe koszulki, a pan wójt swój upominek musiał przymierzyć. Dzieci biorące udział w spotkaniu otrzymały słodycze. Odbyła też sesja fotograficzna i wręczenie pani minister kwiatów. Wizytę w naszej szkole, pani minister zakończyła, dokonując pamiątkowego wpisu do kroniki szkolnej. Czujemy się ogromnie zaszczyceni i wyróżnieni wizytą pani wiceminister Beaty Oczkowicz. Było to niecodzienne spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów, grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły.