Wieczornica Anno Domini 2018

Już kolejny raz mieszkańcy Bilczy uczestniczyli w niezwykłym widowisku, jakim niewątpliwie była wieczornica środowiskowa przygotowana przez p. Annę Krzemińską i p. Annę Ślusarz. 8 lutego o godzinie 18.00 publiczność zgromadzona w Hali Sportowej “Bilcza” po raz dziesiąty miała okazję przenieść się w magiczny świat muzyki, poezji i tańca, wyruszając tym samym w ekscytującą podróż z poezją i muzyką. Przyjmując zaproszenie na wieczornicę można mieć gwarancję cudownie spędzonego wieczoru, w gronie niesamowitych wykonawców.

Bieżące spotkanie było podsumowaniem dziesięciu lat. Zgromadziło wielu artystów, którzy od początku brali w tym przedsięwzięciu udział oraz wielu nowych, którzy zechcieli pokazać swój talent. Tegoroczna uroczystość to podsumowanie dziesięcioletniej pracy p. A. Krzemińskiej i p. A. Ślusarz, przez wszystkie te lata to właśnie ich pomysły zapewniały moc wrażeń wszystkim obecnym. Każdy kolejny rok gromadził coraz większą publiczność. “WIECZORNICOWYCH WSPOMNIEŃ CZAR…” przyniósł wiele nowych treści, a każdy “powtórzony” utwór odświeżył wspomnienia. Uroczystość została rozpoczęta wspomnieniem tekstów zawartych w pierwszej wieczornicy, która odbyła się w 2008 roku w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. ks. P. Ściegiennego, a przedstawiała “CZTERY PÓRY ROKU NA WSI KS.PIOTRA ŚCIEGIENNEGO”. Uczciliśmy naszego patrona, przypominając jednocześnie wspaniały, lokalny folklor. Z roku na rok coraz śmielej prezentowano kolejne widowiska, ciesząc się ich rosnącą popularnością. Do występujących uczniów i nauczycieli zaczęli dołączać rodzice, a nawet niezwiązani ze szkołą lokalni mieszkańcy, którzy chcieli zaprezentować swoje talenty. Posypały się jak z rękawa kolejne montaże. Jednym z pierwszych był ten zatytułowany “WĘDRÓWKĄ ŻYCIE JEST CZŁOWIEKA” czy “PIWNICA POD ZŁOTĄ RÓŻĄ MA ZASZCZYT PRZEDSTAWIĆ”, następnie przepiękną recytacją przenieśliśmy się w krajobrazy różnych pór roku. Wiosna, lato, jesień, zima towarzyszą od zarania dziejów naszym losom. Dobrym i złym datom naszej historii, o której wspominała wieczornica zatytułowana “Z PIEŚNIĄ I POEZJĄ PRZEZ HISTORIĘ”. Kolejne spotkanie w przepiękny sposób mówiło o tym, co najważniejsze w życiu człowieka, czyli o miłości ukazanej w wieczornicy pt.: “MIŁOŚĆ NIE JEDNO MA IMIĘ”. Następnie młodzież zachwyciła przepięknym wykonaniem walca z muzyką W. Kazaneckiego z filmu “Noce i dnie” będącym odniesieniem do “CHWIL ZATRZYMANYCH W KADRZE” poświęconych w całości polskiej muzyce filmowej. Kolejna wieczornica ukazywała pokolenia ludzi, a jej główne motto zawarte było już w samym tytule “KAŻDE POKOLENIE MA SWÓJ WŁASNY CZAS”. Słowo i muzyka nie znają granic czasu i przestrzeni, dlatego też zeszłoroczna wieczornica zabrała nas w podróż “W 80 MINUT PRZEZ EUROPĘ Z POEZJĄ I MUZYKĄ”. Odwiedziliśmy Pragę, Wiedeń, Rzym, Lizbonę, Paryż, Barcelonę i Półwysep Bałkański, ciesząc się ich poezją i pieśniami. Pikanterii tegorocznemu całemu przedstawieniu niewątpliwie dodała pieśń bałkańska wykonana przez Alicję Wawrzeńczyk i Rushena Gyunera w rodzimym języku. Zebraną publiczność zachwycił takżę taniec E. Rumenova, D. Chakarova, G. Rushena, S. Asenova, I. Demirova i O. Zhekova i polskich dziewcząt.

Wszystkie te lata wspaniałej zabawy to sprawa dwóch najważniejszych osób: pomysłodawczyń, scenarzystek i wykonawczyń: Anny Krzemińskiej i Anny Ślusarz. To ich dobór repertuaru dawały i dają ten niesamowity efekt. To dzięki nim odkrywane są kolejne talenty i eksponowane przed publicznością, to one potrafią zachęcić wszystkich artystów, aby znaleźli w swoim kalendarzu czas na te spotkania. To niezwykłe przedsięwzięcie w organizację, którego włączyli się nauczyciele i uczniowie, absolwenci i rodzice związani sercem z Zespołem Szkół w Bilczy. To nietuzinkowe wydarzenie, co roku gromadzi tłumy widzów słuchających w skupieniu wzruszającej recytacji czy porywających piosenek. Wieczornica środowiskowa to to, co scala nie tylko środowisko uczniowskie, ale także całą społeczność miejscowości Bilcza. Podsumowując składamy wszystkim biorącym udział w tym przedsięwzięciu wyrazy wielkiego uznania za trud włożony w przygotowanie tej uroczystości, dziękujemy wszystkim wykonawcom za możliwość przeniesienia nas w czasie, za taniec, śpiew i poezję, a także gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością czekamy do przyszłej Wieczornicy, ponieważ jesteście jedyni w swoim rodzaju!