Podsumowanie akcji „CAŁA BILCZA CZYTA”

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa
z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.

Kartezjusz

Poznawanie historii naszego kraju to ważny element w edukacji dzieci i młodzieży. W bieżącym roku przyszło nam świętować 100-lecie odzyskania niepodległości i w związku z tym opiekunowie Koła Teatralnego oraz szkolny bibliotekarz wraz z uczniowską grupą teatralną podjęli się realizacji zadania: ,,CAŁA BILCZA CZYTA”, mającego na celu przybliżenie najmłodszemu pokoleniu historii naszego państwa. Zorganizowano akcję czytania następujących polskich legend: O Lechu, Czechu i Rusie, Wars i Sawa, Warszawska syrenka, O smoku ze smoczej jamy, Jurata Królowa Bałtyku, O królu Popielu.

Realizując to zadanie, przeprowadzono na terenie szkoły następujące działania:

• głośne czytanie legend przez zaproszonych gości: Burmistrza Miasta i Gminy Morawica – p. M. Burasa, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. P. Ściegiennego w Bilczy – p. U. Wróblewską, Wicedyrektor – p. M. Pucińską oraz nauczycieli: p. M. Ramiączek, p. A. Wirę i p. A. Machulską;
  • lekcje warsztatowe w klasach I-III i zerówkach, przeprowadzone przez członków zespołu teatralnego, w czasie których czytano legendy, uzupełniano karty pracy, oglądano przygotowane prezentacje;
  • nagranie czytanych legend przez ITVP Morawica;
  • lekcję wychowawczą Poczytaj mi mamo! – zajęcia w klasie IV c z udziałem rodzica – p. Dolatowskiej.

Cała akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony dzieci, które z ogromnym zaangażowaniem wykonywały polecenia do tekstów, rozwiązywały krzyżówki, rebusy, quizy, przygotowane przez starszych kolegów, a przede wszystkim w skupieniu i ciszy słuchały opowieści o naszym państwie i jego symbolach.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Morawica – p. Marianowi Burasowi, Dyrektor Szkoły – p. Urszuli Wróblewskiej, Wicedyrektor – p. Marzenie Pucińskiej oraz nauczycielom: p. Aleksandrze Machulskiej, p. Magdalenie Ramiączek, p. Agnieszce Wirze za włączenie się w naszą akcję oraz przybliżenie najmłodszym uczniom niezwykle ciekawego i barwnego świata polskich legend.

Dziękujemy uczniom z klas:

• III gimnazjum: S. Asenovowi, Z. Wylazowskiej, N. Prokopiuk, F. Kwapisz, N. Toś, G. Kaszni, G. Barwinek, A. Michalczyk, A. Zacharskiej,
  • V b, c: Sz. Boczkowskiemu, H. Chęć, L. Dróżdż, P. Fudali, M. Garbat, M. Gołębiowskiej, K. Jabłońskiej, N. Machulskiej, J. Marcjan, M. Migasowi, I. Miłocha, E. Nartowskiej, D. Pyk, B. Rabiejowi, J. Rogowskiemu, O. Rychelowi, U. Skowrońskiej, K. Stelmaszczyk, M. Strycharskiemu, B. Wachowi, L.Wiatr oraz M. Wrońskiemu,

za przeprowadzenie interesujących zajęć dla maluchów z klas 0-III.

Dziękujemy wychowawcom klas zerowych, pierwszych, drugich i trzecich za umożliwienie przeprowadzenia zajęć z najmłodszymi uczniami.