TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W KLASACH GIMNAZJALNYCH

W ramach Tygodnia Kultury Języka podjęliśmy różnorodne działania propagujące piękno mowy ojczystej.

1. 7 marca – Szkolny Konkurs Ortograficzny pozwalający wyłonić Szkolnego Mistrza Ortografii. Uczestniczyli w nim klasowi mistrzowie ortografii i uczniowie, którzy w rozgrywkach klasowych zajęli II miejsce.

2. ,,Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie” – międzyklasowy konkurs na najładniejszy plakat propagujący sztukę pięknego przemawiania i czytanie książek. Wszystkie klasy gimnazjalne wzięły udział w konkursie, a prace uczniów zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Następnie komisja w składzie: p. Anna Ślusarz oraz p. Maria Sarnat oceniła plakaty i wyłoniła zwycięzców.

3. ,,Książka, która warto przeczytać…” – konkurs literacki dla uczniów klas II i III gimnazjum (recenzja dzieła lub prezentacja).

OTO JAK PRZEDSTAWIAJĄ SIĘ WYNIKI:

1. Klasowi mistrzowie ortografii

• Klasa II A – Martyna Szewczyk
  • Klasa II B – Martyna Zatorska
  • Klasa II C – Katarzyna Pala
  • Klasa III A – Adrian Szewczyk
  • Klasa III B – Jakub Świercz
  •  Klasa III C – Oskar Stąporek

SZKOLNI MISTRZOWIE ORTOGRAFII – Jakub Świercz, Aleksandra Bieniek

• II MIEJSCE – Kamila Rutkowska
  • III MIEJSCE – Karolina Sabat
  • WYRÓŻNIENIA – Dominik Kiczor, Katarzyna Pala

2. Konkurs na najładniejszy plakat

• I miejsce – klasa II c
  • II miejsce – klasa III a
  • III miejsce – klasa VII b

3. Konkurs literacki

• I miejsce – Marta Domagała – kl. III c
  • II miejsce – Wiktoria Świetlak – kl. III b
  • III miejsce – Kamil Dłubak – kl. III c

Poza tym w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka 8 marca wzięliśmy udział w VIII Międzygimnazjalnym Konkursie Polonistycznym w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy. Drużyna w składzie – Julia Gawęcka, Marta Domagała, Aleksandra Bieniek oraz Jakub Świercz – zajęła IV miejsce.

9 marca uczestniczyliśmy również w IX Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach. Nasza szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Świetlak, Sandra Stępień oraz Julia Gawęcka. Wiktoria Świetlak zajęła II miejsce.

Ponadto 12 marca w naszej szkole zorganizowaliśmy I Międzyszkolny Konkurs Zespołów Teatralnych. Na deskach szkolnego teatru mogliśmy podziwiać wspaniałe występy pięciu duetów z trzech szkół: Bilczy (Kamila Rutkowska – Julia Giemza, Gabriela Kasznia – Natalia Toś) Morawicy i Nowin. Młodzi aktorzy zaprezentowali scenki dialogowe inspirowane ,,Małym Księciem” A. de Saint Exupery’ego. Uczestników zmagań oceniała komisja w składzie: p. Małgorzata Oracz – aktorka z Teatru Lalki i Aktora ,,Kubuś” w Kielcach, p. Teresa Badowska – dyrektor Centrum Samorządowego w Morawicy oraz p. Maria Parlicka – Słowik – radna Morawicy, emerytowana nauczycielka języka polskiego. Podsumowując aktorskie zmagania gimnazjalistów, przewodnicząca komisji p. M. Oracz, wyraziła swoje ogromne uznanie dla wysokiego poziomu umiejętności aktorskich, tanecznych oraz wokalnych uczestników konkursu. I miejsce zajęli uczniowie z Morawicy, nasz duet: Kamila Rutkowska – Julia Giemza zdobył II miejsce, natomiast gimnazjaliści z Nowin – III. Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki, które wręczyli: zaproszony gość – BURMISTRZ MIASTA I GMINY MORAWICA – P. MARIAN BURAS oraz p. dyrektor – Urszula Wróblewska. Tegoroczne nagrody ufundował p. Burmistrz – Marian Buras. Serdecznie dziękujemy!

Następnie zebrani w sali teatralnej goście obejrzeli spektakl pt. ,, Podróż w stronę baśni” w wykonaniu uczniów kl. IVb i IVc należących do Koła Teatralnego. Najmłodsi adepci sztuki aktorskiej zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po emocjonującej rywalizacji na uczestników konkursu i młodych aktorów z klas IV czekała niespodzianka – warsztaty teatralne, które poprowadziła p. Małgorzata Oracz.

4. Podsumowanie działań podjętych w Tygodniu Kultury Języka nastąpiło 15 marca 2018r. Podczas spotkania w sali teatralnej p. wicedyrektor Maria Sarnat wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zwycięzcom w poszczególnych konkursach. Następnie Wiktoria Świetlak oraz duety: Kamila Rutkowska – Julia Giemza, Gabriela Kasznia – Natalia Toś zaprezentowały p. wicedyrektor, nauczycielom oraz zebranej w sali społeczności szkolnej swoje umiejętności recytatorskie i aktorskie. Występy dziewcząt spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem przez kolegów i koleżanki. Na zakończenie spotkania p. wicedyrektor jeszcze raz pogratulowała zwycięzcom i podziękowała organizatorkom Tygodnia Kultury Języka – p. Irenie Zawadzkiej i p. Martynie Kaszni.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!